Nu har vår nya Fiberkatalogen Från ACE kommit

Här finner du ett brett utbud av fiberkablar, inom- och utomhuskablar, Universalkablar, Minikablar och Microkablar

ACE Fiber 2016 1

Klicka här eller på bilden

Få ut mer densitet och hastighet i din datahall med
CORNING Pretium EDGE AO Solutions
Pretium

Pretium Edge® AO Solutions erbjuder en enkel och kostnadseffektiv uppgradering för parallell optik. Använd din befintliga Pretium EDGE infrastruktur och byt ut befintliga moduler med Pretium EDGE AO Solutions optiska komponenter. Du kan använda mycket av din befintliga hårdvara och dina stamkablar.

Corning small

  • Kostnadseffektiv uppgradering
  • Branschledande prestandalösningar
  • Ojämförlig fiberdensitet och med smidig åtkomst
  • Högsta möjliga fiberutnyttjande vid 40 och 100G
  • Komplett länkpolaritet och möjligheten för förändringar på plats
  • Minimerad kabelvolym för bättre luftflöde
  • Flexibel design.

Läs mer

Produktnytt!

Fast Field Connector från MMC

HOME MMC fastfieldconnector     MMC ny1

Med Multimedia Connects nya snabba fältkontakter behövs varken härdning eller någon polering. Installationstiden tar endast 3 minuter. Fibern är redan införd i den fabrikspolerade ferulen, så det enda man behöver göra är att kapa fiberkabeln korrekt. Matchningsgel och insatsstyrning på anslutningens införing säkerställer optimal passning och högsta optiska prestanda.

Nya fältkontakten finns i 3 olika utföranden

Klicka för info SC UPC passande för OM1, OM2, OM

Klicka för info SC APC passande för OS2, OS1, G657

Klicka för info SC UPC passande för OS2, OS1, G657

Klicka för monteringsbeskrivning

VMC erbjuder skåp från Rittal

Inkapslingteknik 1

Klicka här för mer info

Rittals markskåp finns i fyra standardstorlekar. Skåpet har två luckor.
Båda öppnas vid installation och då är det lätt att föra in stela kablar och
rör. Vid service öppnas bara övre luckan medan den nedre då ser till att
skåpet håller sin form även vid stort marktryck. Övre luckan har ett ventilationshål
med insektsskydd. Sockeln levereras inskjuten i höljet. Fullt
utdragen är socklen 700 mm. Det finns hål i botten på socklen som kan
användas om man vill förankra i botten. Skåpen är testade och godkända
för IP44, konstruktionen gör att det är svårt att komma åt med grova
verktyg för att bryta upp skåpet.

SCCA kapslingar för kommunikationsnät

Triax alu 1

Funktioner:
Stor lyftdörr - ger operatören enkel tillgång till hela installationen i en operation.
Omfattande sortiment av tillbehör gör det möjligt att skapa individuella lösningar baserade på standardprodukter, olika backboards, kabelhantering mm

Godkännanden:

  • Kapslingar enligt EN 62208, EN 60439-1, EN 60439-5
  • IP44 enligt EN 60529
  • IK 10 enligt EN 62262

Tekniska specifikationer:

  • Aluminium av lång livstid, låg vikt och lätt att hantera
  • Robust väggtjocklek ger en fast struktur
  • Ytbehandling - polyester belagd för en attraktiv och väl skyddad yta
  • Låssystem - olika typer av låssystem tillgängliga
  • Integrerad fastställande bar - för kablar, fibrer, styrrör och mikrokanaler etc.

SCCA serien i aluminium med integrerad rot är ett utbud av utomhuskapslingar i flera storlekar. Den är utformad för att användas som en accesspunkt, kopparbaserad, fiberoptisk (FTTx) eller liknande kommunikationsnät.

SSCA BMS2015

Klicka här för mer info

Nu är vår nya Telekomkatalog här!

Vi har nu tagit fram en ny Telekomkatalog där vi erbjuder en stor bredd av produkter för lösningar inom telekom.
Du hittar allt ifrån skåp, stativ, kapslingar, plint, fiber till instrument & verktyg.

Telekomkatalog

Klicka här för mer info.

Produktnytt

Ny skarvbox för fiber

ACE-DS-CL-µODC-LT-v01-e Sida 1 Bild 0005   TKF beeldmerk small

TKFs nya skarvbox µODC-LT, Micro Optical Distribution Closure – Loose Tube finns tillgänglig i två färger, svart och grå och klarar upp till 72 fibrer.

  • Den är klassad för IP 68
  • 4 ingångar och 4 utgångar, 2 på ovansidan för distributionskabeln.
  • Feeder gasket = 3 typer (tätning för stam/distributionskabeln) – Ingår
  • Drop seals (sep beställning) = Tätningar för accesskabeln = 3x4-7mm, 2x4-7mm, 6x1,8-2,8mm (påsar om 12)
  • Svetskasetter för 48f (6mm) och för 72f (4mm).
  • Finns för LT (Loose Tube) samt MS (Micro Sheath cable)

TKF Bild 2

Klicka här för mer info.

Produktnytt

VMC erbjuder ett omfattande sortiment av switchar från Edge-Core Networks

EDGE-core

Edge-Core Networks är en professionell leverantör av nätverksprodukter såsom switchar för Datacenter, standard nätverk, distributionsnätverk både som trådat och trådlöst nät.

Edge-Core Networks - Corporate Overview  Solutions 24 11 Sida 21 Bild 0003

Klicka här för mer info

Kontakta oss om du vill du veta mer om våra Edge-Core produkter.